3 Kasım 2011 Perşembe

Çocuklar eskisi gibi bayram sevinci yaşamıyor

Günümüz çocukları neden bayramda mutlu olmuyor?

Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İsmet Kırpınar, çocukların eskisi gibi bayram sevinci yaşamadığını, dün bir sürü şeye yeten harçlıkların, bugünkü çocuklar için bir şey ifade etmediğini belirterek, ''Belki her bayram yeni bir bilgisayar, cep telefonu veya Ipad alabilsek, kim bilir şimdiki çocuklar da sevinebilir'' dedi.
Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İsmet Kırpınar, ''Günümüz çocuklarının, bayramları eskisi gibi yaşamadıklarının'', erişkinler tarafından sıkça dile getirilen bir yakınma konusu olduğunu kaydetti. Erişkinlerin, bunu her fırsatta dile getirdiklerini ve genellikle kendi çocukluklarının hoş hatıralarını anlattıklarını ifade eden Kırpınar, ''Kapı kapı dolaşılıp toplanan şekerler, büyüklerin verdiği para, mendil gibi hediyeler ve bunlardan duyulan sonsuz mutluluklar, evdeki hazırlıklar, komşu ziyaretleri ve yeni giysiler, hemen her erişkinin küçük bir çocukken yaşadığı bayram sevinçleri olarak paylaşılan ortak bayram özlemleridir. Erişkinlerin, bugünkü çocuklarda görmediklerini düşündükleri mutlulukların bir kısmı, kendi geçmişlerine, bir daha asla geri gelmeyecek güzel günlere özlemleridir'' ifadelerini kullandı.
Aslında çocuklar için ''hayatın kendisinin'' bir bayram olduğunu dile getiren Kırpınar, şöyle konuştu: ''Ve muhtemelen bugünkü çocukların önemli bir kısmı da yarın büyüdüklerinde kendi çocukluklarındaki güzel şeylerin, artık yaşanmadığını konuşacaklardır. Diğer taraftan, bugünün çocukların istekleri, alışkanlıkları veya taleplerinin de dünkü çocuklarla aynı olmadığını hatırlamalıyız. Şekerin, çikolatanın bugün artık hemen her çocuğun her an ulaşabileceği sıradan nesneler olduğunu unutmamak gerekiyor. Çoğu çocuk yeni elbiseler alınması için bayramın gelmesini beklemiyor artık. Dün bir sürü şeye yeten harçlıklar bugünkü çocuklar için bir şey ifade etmiyor. Belki her bayram yeni bir bilgisayar, cep telefonu veya Ipad alabilsek kim bilir şimdiki çocuklar da sevinebilir.''
Prof. Dr. Kırpınar, en önemlisinin, çocuklar için eskisi gibi geçmediği söylenen bayramların aslında erişkinler için de hiç eskisi gibi olmadığını belirtti. Çoğu insanın, artık bayramları bir tatil fırsatı olarak gördüğünü kaydeden Kırpınar, bayram ziyaretleri ve diğer ritüelleri en azından büyük şehirlerdeki erişkinlerin önemli bir kısmı tarafından terk edildiğini bildirdi.
İnsanların, bayramlarda tatil yörelerine gitmeyi veya evde dinlenmeyi tercih ettiklerini dile getiren Kırpınar, şunları aktardı: ''Bayramları 'bayram' gibi yaşamayan erişkinlerin, çocuklarının niye sevinmediğine şaşırmalarına şaşmak gerekiyor. Bayramlar, ortak değerlerin paylaşıldığı, birlik ve barış duygularının çoğaltıldığı ve kuşaktan kuşağa aktarıldığı günlerdir. İnsanların, başka insanlar ve ortak birtakım değerlerle çepeçevre sarılı olduklarını hissetmeleri, ruh sağlıkları için son derece gereklidir. Yalnızlık ve yabancılaşma düşüncelerinin azalması, sosyal destek ağlarının kuvvetlendiğini fark etmeleri hem çocukların hem de erişkinlerin ruh sağlıklarını koruyan mekanizmalardır. Erişkinler, bayramları gerektiği gibi kutladıklarında çocuklar da eskisi gibi, hatta eskisinden çok sevineceklerdir.''
Güzel Sözler - Özlü Sözler - Anlamlı Sözler - Deneme Yazıları Makale

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Güzel Sözler - Özlü Sözler - Anlamlı Sözler - Deneme Yazıları Makale