2 Kasım 2011 Çarşamba

Özgürlüğün Psikolojisi - Osho

Özgürlüğün Psikolojisi - Osho

Özgürlüğün iki yüzü vardır ve eğer sen sadece bir tarafını, tek bir yüzünü dene- yimliyorsan, özgürlüğün üzüntüyle karıştığını hissedeceksin. Özgürlüğün bütün psi- kolojisini anlamak zorundasın.

İlk tarafı, bir şeyden özgürleşmektir: milliyetten, belli bir kiliseden, bir ırktan, belirli bir politik ideolojiden. Bu özgürlüğün ilk kısmıdır, özgürlüğün temelidir. O her zaman bir şeydendir. Bir kez bu özgürlüğe sahip oldun mu çok hafif ve iyi ve mutlu hissedersin. Ve ilk defa kendi bireyselliğinden keyif almaya başlarsın çünkü bireyselliğin, özgürleştiğin tüm bu şeylerle kaplanmış haldeydi.

Ancak bu sadece bir yarısıdır; ve sonra üzüntü gelir çünkü diğer yarısı eksiktir. Bir şeyden özgürleşmek tamamlanmıştır ama ne için? Özgürlük bir şey, yaratıcı bir şey — heykel yapmak, dans etmek, müzik, şiir, resim yaratmak — için değilse, özgürlüğün kendi içinde hiçbir anlamı yoktur. Özgürlüğün, yaratıcı bir şekilde hayat bulmazsa üzgün hissedeceksin. Çünkü özgür olduğunu göreceksin; zincirlerin kırıldı ve artık hapiste değilsin ... yıldızlı bir gecenin altında duruyorsun, tamamen özgürsün. Ama şimdi nereye gitmeli?

O zaman, ansızın bir üzüntü kaplar içini. Hangi yolu seçiyorsun? Bu ana kadar, bir yere gidip gitmemek söz konusu değildi; mahkûmdun. Tüm bilincin, nasıl özgürleşeceğin üzerine konsantre olmuştu ve bu senin yegâne kaygındı. Artık özgür olduğundan, yeni türden bir problemle yüzleşmek zorundasın. Şimdi özgür olduğun için ne yapmalı?

Yaratıcı bir yol seçmediğin sürece özgürlük kendi başına hiçbir anlam taşımaz. Ya kendini gerçekleştirmek için derin meditasyona gir ya da kelepçelerin yüzünden gelişmesine izin verilmemiş belirli bir yeteneğin varsa — ellerin zincirlenmiş olduğu için müzik besteleyemediysen, ayakların zincirlendiği için dans edemediysen, eğer bir dansçı olmak için bir yeteneğin varsa, o zaman bir dansçı ol — işte o zaman özgürlüğün tamamlanmıştır, daire tamamlanmıştır.


Osho
ÖZGÜRLÜK
Ganj Kitap

Güzel Sözler - Özlü Sözler - Anlamlı Sözler - Deneme Yazıları Makale

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Güzel Sözler - Özlü Sözler - Anlamlı Sözler - Deneme Yazıları Makale