25 Mayıs 2011 Çarşamba

Siz olsaydınız kolunuzu keser miydiniz?

Amerikalı dağcı Aron Ralston bir tırmanışı sırasında iki kaya arasına sıkıştı ve 127 saat kurtarılmayı bekledi. Suyu yetmediği için idrarını içen dağcı kör sağ kolu kör bir bıçakla kesmek zorunda kaldı. Taşa doğum ve ölüm tarihlerini kazıdıktan sonra ailesine söylemek istediği son sözlerini videoya aldı. Ralston'ın hikayesi film oldu.


Siz olsaydınız kolunuzu keser miydiniz?

2003 yılında meydana gelen kazada Ralston, Utah yakınlarındaki Blue John Kanyonu'na tırmanmaya gitmişti.


Sağ kolu 350 kiloluk bir kaya parçası ile kumtaşı kayalar arasına sıkışan dağcı 5,5 gün boyunca bu şekilde bekledi.Kurtulmak için tek çaresinin kolunu kesmek olduğunu fark ettiğinde yanındaki tek bıçağını kolunu kurtarmak için uğraşırken çoktan kör etmişti.O an ölümle yüz yüzeydim." diyen Ralston, kör bıçakla kolunu kesmeyi denese de başarılı olamadı.Kendini kurtardığında kamyonundan 8 mil ötedeydi, tek bir kolu vardı ve cep telefonu yoktu.Bunun üzerine kendi kemiklerini kırmaya karar verdi.

O halde Mayıs güneşine rağmen 20 metrelik bir duvarı indi.İndiğinde karşılaştığı Hollandalı aile onu su ve kurabiye verdi ve acil yardım çağırdı.

6 saat sonra arama helikopteriyle kurtarıldı.

Kolu kayanın altından alındı ve yakıldıktan sonra dağcıya geri verildi.Yaşadıkları başrolünü James Franco'nun oynadığı '127 Saat' adlı bir filmle ölümsüzleştirildi.

35 yaşındaki dağcı Jay Leno'nun talk show programına konuk oldu. Yaşadıklarını ve filmi görünce hissettiklerini izleyiciyle paylaştı.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Güzel Sözler - Özlü Sözler - Anlamlı Sözler - Deneme Yazıları Makale